ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shqiprim
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 320
Join date : 02/05/2008

MesazhTitulli: Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !   Fri May 02, 2008 9:32 pm

Shkencėtarėt kanė krijuar mostrėn e parė njeri-dele, e cila ka trupin e njė deleje normale, ndėrkohė qė gjysma e organeve janė si ato tė njeriut. Delja ka 15 pėr qind qeliza njerėzore dhe 85 pėr qind ato tė kafshėve. Qėllimi ėshtė tė transplantohen tek njerėzit organet e kafshės. Profesor Esmail Zanjani, Universiteti i Nevadės, ka shpenzuar 7 vjet dhe 5 milionė paund pėr ta pėrmirėsuar teknikėn, pra injektimin e qelizave njerėzore tek fetusi i deles. Ai ka krijuar njė mėlēi qė ka njė proporcion tė lartė tė qelizave njerėzore dhe shpreson tė krijojė njė mėlēi tė duhur pėr pacientin nė nevojė. Procesi pėrshin marrjen e qelizave nga palca dhe injektimi i tyre nė fetusin e deles.
___________________________,,,,,,,,,FuaT
Email:_fuat@live.com
Web:www.FuaT.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
FuaT
Email:erion_k@madrid.com
Web:www.ErioN.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://attackers-team.albanianforum.net
onna
VizitorMesazhTitulli: shum nice be   Sat Sep 05, 2009 8:16 pm

uh..
e pasbesushme kjo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Mėsimet-
Kėrce tek: